האם ריצה טובה לנו? השפעות בריאותיות שלה שכנראה לא הכרתם

רבים מהישראלים כיום כבר אימצו את אימוני הריצה לשגרת חייהם. לחלק הריצה הפכה ממש לדרך חיים ולחלק הריצה נשארה בגדר תחביב. יש את אלה שמתאמנים בקבוצה ואת אלה שמעדיפים להיות סוליסטים ולרוץ לבד.

בסופו של דבר, העיקר שרצים ונהנים! אז מעבר לזה שהריצה היא כבר סוג של קונצנזוס היא גם מלאה ביתרונות בריאותיים והשפעות חיוביות על הגוף שלנו.

השפעות בריאותיות של הריצה
ריצה מפחיתה את הסיכון למחלות
הריצה שומרת על הבריאות, מחזקת את הלב ומפעילה את השרירים והמפרקים באופן קבוע.
כלומר, ככל שנשמור על אימוני ריצה סדירים, הריצה תשפיע בריאותית יותר טוב על גופנו. רצים המתמידים בריצה יהיו בסיכון מופחת של כ25% מכלל גורמי המוות כמו: סרטן, מחלות לב וכלי דם. הפחתת הסיכונים קשורה גם באורח החיים הבריא שחיים בדרך כלל האנשים שרצים כמו: תזונה נכונה, שעות שינה בשעות סדירות ושהייה מרבית בחוץ. מחקר בחו"ל עקב אחרי מדדים של רצים במשך 20 שנה ומצא, כי אלו שהמשיכו לרוץ שמרו על יכולות גופניות ותוחלת חיים גבוהה יותר מאלה שהפסיקו לרוץ
שמירה על המשקל וירידה במשקל

ריצה היא אחת הדרכים הטובות והבריאות ביותר למי שרוצה לרדת במשקל. במחקר שערך 6 שנים, המדען פול ווילאמס בדק גברים ונשים הסובלים מעודף משקל. המסקנה הייתה חד משמעית - אלו שרצו שרפו בעקביות יותר קלוריות מאשר אלו שביצעו הליכות, באותו פרק זמן. חצי שעה של ריצה גורמת לאפקט מטבולי גדול יותר מאשר מפעילות של חצי שעה הליכה ולכן ריצה מומלצת יותר לאלה שרוצים לרדת במשקל ולקבל תוצאות טובות. שימו לב שגם הליכה היא פעילות ספורטיבית יעילה ואם לא רצתם מעולם תמיד טוב להתחיל בהדרגה.

ריצה עוזרת לשינה עמוקה יותר
  • ריצה באופן סדיר משפיעה באופן חיובי על איכות השינה. אנשים שרצים נוטים להירדם מהר יותר, לישון עמוק יותר ולהתעורר בתדירות נמוכה יותר במהלך הלילה. אך שימו לב - פעילות גופנית נמרצת מדי בצמוד לשינה עלולה להשפיע עליה לרעה. אז אם בתור רצים אתם מסיימים את הריצה שלכם לפחות שעה לפני שאתם הולכים לישון, אתם יכולים לצפות ללילה של שינה עמוקה.

הריצה משפרת את בריאות הנפש, מפחיתה מתח ומונעת דיכאון

ריצה תורמת לבריאות הנפש. אין כמו אימון ריצה טוב בשביל להסיר מאיתנו את דאגות היום שעבר. הריצה גורמת להרגשה טובה בגלל שחרורם של אנדורפינים (חומרים כימיים שמשתחררים במוח הגורמים להנאה) והאוויר הטוב תורם גם הוא לחוויה. 
הריצה תורמת לשיפור המערכת החיסונית
לאנשים שרצים יש מערכת חיסונית חזקה יותר. מצאו לכך כמה סיבות; ראשית, הריצה מפחיתה מתח, בזכות הפחתתת ההורמון קורטיזול, שהוא גורם לחץ מרכזי בגופנו. הקורטיזול, מדכא את המערכת החיסונית ולכן הפחתה ממנו מועילה למערכת החיסון.

סיבה נוספת לכך, היא העובדה שריצה מזרימה דם בגוף ומעוררת ייצור של תאי דם לבנים, שהם אחד ממנגנוני ההגנה הקיימים בגופנו. הסיבה האחרונה הכל כך ברורה, היא שתזונתם של רצים היא לרוב בריאה יותר ולכן גם מערכת החיסון שלהם חזקה יותר.
צמצום הסיכויים לסרטן
במחקר שנערך על 1.5 מיליון אנשים, חוקרים מצאו כי פעילות גופנית סדירה כמו ריצה יכולה לסייע במניעת יותר מ-20 סוגי סרטן! המשתתפים במחקר, עסקו בפעילויות ספורט ממתונות ועד עצימות באופן קבוע והמדדים המפתיעים הראו כי הרצים היו בסיכון מופחת לפתח סרטן.

לפעילות ריצה באופן סדיר הדרגתי וקבוע יש יתרונות בריאותיים. אנשים שרצים מפחיתים את הסיכוי לחלות במחלות ומאמצים לעצמם בדרך כלל אורח חיים בריא. מעבר לעובדה שהריצה היא פעילות ספורטיבית ממכרת ובריאה יש לה גם השפעות מנטליות טובות. אל תשכחו להמשיך לרוץ באופן סדיר ומבוקר וליהנות!

חיזוק הגב והברכיים

לפי מחקר שנעשה בקרב רצים, ריצה אינה אמורה לגרום לכאב או ניוון ברכי הרצים. המחקר מראה כי מדד מסת הגוף התחתון של הרץ ה- BMI ואורח חיים פעיל אמורים להשפיע על הגנה מפני דלקת מפרקים ניוונית ומחלות אחרות כמו סכרת. הריצה אינה יכולה לתת פתרון קסם לריפוי כאבי גב כרוניים, אך הפעילות של הריצה יכולה לעזור בשמירה על הבריאות. היא מחזקת את שרירי הליבה.
איך אוכל לעזור לכם?
אביב יפרח - מנהל החנות
x

#{title}

#{text}

#{price}